Folklorem uczcili Piewcę Ponidzia

0

Pierwszym Wojewódzkim Przeglądem Zespołów Śpiewaczych oddano hołd Adolfowi Dygasińskiemu- pisarzowi z Niegosławic, w 180 rocznicę jego urodzin. Inicjatorem wydarzenia był współczesny piewca regionu, poeta, publicysta, animator kultury Adam Ochwanowski.

Minęła 180 rocznica urodzin Dygasińskiego i nikt o tym nie wspomniał wobec czego postanowiłem, przy wsparciu dobrych ludzi, zorganizować uroczystość, która upamiętni Piewcę Ponidzia”mówi…  „Dlaczego akurat twórczość ludowa? Dygasiński dużo pisał o Ponidziu, o życiu na wsi. Pierwsza powieść Dygasińskiego „Beldonek” napisana jest gwarą – to wszystko ściśle łączy pisarza z ponidziańskim folklorem i stąd pomysł na imprezę” –wyjaśnia Adam Ochwanowski. My dodajmy, że wznowione wydania „Beldonka” dostępne były na przeglądzie. Rozdawała je posłanka Marzena Okła Drewnowicz wspierana przez wójta Tadeusza Sułka.

 

180 rocznicę urodzin Piewcy Ponidzia uczcili także przedstawiciele władz samorządowych, parlamentarnych i europejskich. Kwiaty u stóp pomnika poświęconego pisarzowi złożył euro poseł Adam Jarubas, w towarzystwie byłego wieloletniego euro parlamentarzysty Czesława Siekierskiego i mieszkanki Niegosławic pani Henryki Cabaj. Na przegląd przybyła także posłanka Marzena Okła – Drewnowicz, starosta pińczowski Zbigniew Kierkowski oraz wójt Tadeusz Sułek. Gospodarz Gminy Złota, wraz z przewodniczącym Jackiem Wypychem również oddali hołd pamięci pisarzowi, a towarzyszyły im urocze Złocowianki.

Oficjalni goście i organizatorzy wydarzenia byli jednocześnie fundatorami nagród dla zespołów uczestniczących w Pierwszym Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Śpiewaczych.  I tak, Czesław Siekierski nagrodził zespół Młodzawy Wczoraj i Dziś. Starosta buski Jerzy Kolarz uhonorował zespół Pacanowianie, a wójt Gminy Kije Tadeusz Sułek wręczył nagrodę zespołowi Przystań. Posłanka na Sejm RP Marzena Okła – Drewnowicz ufundowała nagrodę dla Bogucanek, zaś euro deputowany Adam Jarubas wyróżnił Złocowianki. Zespół Kozubowianki został uhonorowany przez burmistrza MiG Pińczów Włodzimierza Baduraka, gospodarz powiatu pińczowskiego Zbigniew Kierkowski nagrodził zespół Górki, z kolei starosta kazimierski Jan Nowak przekazał wyróżnienie zespołowi Drożanie.

Serdecznie gratulujemy!

Nie brakło także atrakcji dla najmłodszych; poza sceną było to wesołe miasteczko pełne atrakcji i łakoci, na scenie zaś odbył się konkurs z nagrodami ufundowanymi przez Czesława Siekierskiego.

Gościnnie w Pierwszym Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Śpiewaczych wystąpił Klub Modnej Babeczki z Kielc, który w ramach niespodzianki przywiózł do Niegosławic… Norbiego. Znany i lubiany artysta był pod wrażeniem imprezy.

 

Muzyczne popisy na scenie obejrzała liczna publiczność z całego Ponidzia. Folklor połączył serca i złagodził obyczaje co sprawiło, że nawet rozmowy o polityce, na słynnej już ławeczce przebiegły w przyjaznej atmosferze.

Joanna Strączek

Udostępnij.

Dodaj komentarz

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com