Dzień Niepodległości w Gminie Gnojno

0

Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium.- Józef Piłsudski

Szkoła Podstawowa w Gnojnie

104 lata temu, 11 listopada 1918 r., Józef Piłsudski powrócił do Polski, przejął z rąk Rady Regencyjnej władzę nad wojskiem polskim i został mianowany jego naczelnym dowódcą. W tym samym dniu we francuskim Compiègne podpisano rozejm kończący I wojnę światową. Pokonane wojska niemieckie zaczęły wycofywać się z okupowanych ziem Królestwa Polskiego, a Polska po 123 latach zaborów odzyskała niepodległość. Dlatego co roku 11 listopada, dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach zaborów, obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości.

Szkoła Podstawowa w Raczycach

Z tej okazji uczniowie naszych szkół podstawowych z gminy Gnojno przygotowali wzniosły apel dla upamiętnienia tego wydarzenia. Uroczyste akademie rozpoczęły się odśpiewaniem o godz. 11.11 „Mazurka Dąbrowskiego”, jako że nasze szkoły dołączyły do ogólnopolskiej akcji pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. Następnie w zasadniczej części przedstawienia nasi artyści przytoczyli smutne dzieje Ojczyzny i jej drogę do odzyskania niepodległości. Dzięki elementom pantomimicznym, na scenie rozgrywały się wydarzenia, które przykuwały uwagę najmłodszych widzów.

Szkoła Podstawowa w Balicach

Akademia z okazji Święta Niepodległości była dla naszych uczniów wspaniałą lekcją historii, patriotyzmu oraz miłości do Ojczyzny. Na zakończenie dyrekcja szkół podziękowała uczniom i nauczycielom za piękne występy i cenną lekcję historii, która była także ważnym źródłem informacji o trudnych losach naszego Kraju.

A.W.

    Szkoła Podstawowa w Jarząbkach

 Szkoła Podstawowa w Gnojnie

Udostępnij.

Komentowanie zostało wyłączone.

Powered by themekiller.com