Aplikacji „Kwarantanna domowa”, czyli „selfie” zamiast wizyty policjanta

0

Szybsza komunikacja ze służbami i lepsza opieka dla osób objętych kwarantanną – to główny cel darmowej aplikacji „Kwarantanna domowa”. Dostępna jest do pobrania na telefony w sklepach Google Play oraz App Store. Przeznaczona jest wyłącznie dla osób, pozostających w izolacji domowej w związku z zagrożeniem zakażenia Covid-19. Jak działa?

Każdego dnia rośnie liczba osób objętych kwarantanną domową. To Polacy, którzy wrócili z zagranicy, ale i osoby, które miały kontakt z ludźmi zarażonymi koronawirusem. Z kwarantanną wiążą się pewne obowiązki. Najważniejsze, aby w trakcie izolacji stale przebywać we wskazanym miejscu. To kwestia nie tylko odpowiedzialności, ale i solidarności. Czy osoby nie łamią reguł kwarantanny sprawdzają policjanci. Za złamanie tych zasad może zostać nałożona grzywna do 30 tysięcy złotych.

Co zyskujesz?

Właśnie z myślą o osobach objętych kwarantanną uruchomiona została darmowa aplikacja „Kwarantanna domowa”. Dzięki aplikacji zyskuje się szybki dostęp do niezbędnych, pomocnych w czasie kwarantanny informacji. Możesz też korzystać ze specjalnej infolinii. Aplikacja daje również m.in. możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach, mogą dostarczać artykuły spożywcze. Dzięki aplikacji szybko można skontaktować się z pracownikiem socjalnym.

„Selfie”, zamiast wizyty policjanta

Jednak najważniejsze jest to, że aplikacja pozwala kontrolować osoby przebywające w kwarantannie bez wizyt policji. Każda osoba, która zainstalowała „Kwarantannę domową” musi wysyłać zdjęcia ze swojego domu, tzw. „selfie”. Służby mają prawo wysłać prośbę o fotografię o dowolnej porze, kilka razy dziennie.

– Dzięki geolokalizacji oraz nowoczesnemu systemowi porównywania twarzy będzie wiadomo, że to na pewno ta osoba i że przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym – informuje Ministerstwo Cyfryzacji.

Czas przeznaczony na wykonanie selfie to 20 minut od otrzymania SMSa. Po upływie tego czasu osoba objęta kwarantanną dostanie wiadomość przypominającą. Jeżeli w wyznaczonym czasie nie wykonamy zdjęcia będzie to sygnał dla policji, że powinna sprawdzić, czy zasady kwarantanny nie są łamane.

Jak instalować?

Aplikację „Kwarantanna domowa” pobiera się za darmo z App Store lub Google Play. Po jej zainstalowaniu należy się zarejestrować za pomocą numeru telefonu. Twoje konto zostanie zweryfikowane po wprowadzeniu kodu, który otrzymasz w wiadomości SMS. W razie jakichkolwiek problemów technicznych osoby korzystające z aplikacji mogą zadzwonić na przygotowaną dla nich specjalną infolinię – 22 165 57 44.

Udostępnij.

Komentowanie zostało wyłączone.

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com