Dąb Pamięci, ku czci zamordowanego w Twerze Jana Górskiego [ZDJĘCIA]

0

We wtorek, 8 października dyrekcja i uczniowie Zespołu Szkół Technicznych Ogólnokształcących im. Kazimierza Wielkiego w Busku-Zdroju uhonorowali aspiranta Policji Państwowej Jana Górskiego, który został zamordowany w Twerze w 1940 roku przez NKWD. Na placu przed budynkiem szkoły, ku czci bohatera posadzono Dąb Pamięci.

Uroczystość uhonorowania Jana Górskiego – fot. AR

To była niezwykle emocjonująca, pełna wspomnień uroczystość, szczególnie dla syna Jan Górskiego pana Jerzego i jego żony Ewy, którzy wzięli udział w wydarzeniu upamiętniającym zamordowanego ojca.

Uroczystość rozpoczęła dyrektor szkoły, która powitała gości, wśród nich władze samorządowe, a także przedstawicieli policji i Światowego Związku Żołnierzy AK.

Sylwetkę zamordowanego w Twerze polskiego bohatera przybliżył Artur Libuda, nauczyciel z buskiej „budowlanki”. Punktem głównym wydarzenia było posadzenie, na placu przed szkołą, Dębu Pamięci w ramach programu „Katyń… ocalić od zapomnienia”.

Uroczystość uhonorowania Jana Górskiego – fot. AR

Jan Górski urodził się w 1891 roku w Chodowie. Od sierpnia 1914 roku do listopada 1917 roku brał udział w walce na froncie niemieckim. W listopadzie 1917 roku został wcielony do I Korpusu Polskiego pod dowództwem generała Józefa Dowbor-Muśnickiego. Służył w 10. Pułku Strzelców w twierdzy Bobrujsk, jako zbrojmistrz.

Jak czytamy w książce Leszka Marcińca „Więzi i korzenie”: „Górski należał do Polskiej Organizacji Wojskowej ps. „Olszewski”, od lipca 1919 roku starszy przewodnik Policji Państwowej w Busku-Zdroju. W roku 1934 został zastępca komendanta Policji Państwowej w Busku. Po wybuchu II wojny światowej zmobilizowany i ewakuowany na wschód Polski. Aresztowany przez Armie Czerwoną i osadzony w obozie Ostaszkowie. Rodzina Jana Górskiego otrzymała w1989 roku pismo z ZG PCK, że Jan Górski figuruje w na wykazie sporządzonym przez NKWD Moskwie z 16.04.1940 roku. Jans Górski rozkazem szefa NKWD został zamordowany w kwietniu 1940 roku w Miednoje”.
r.

Udostępnij.

Dodaj komentarz

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com