„Czyste serca Krewkich Ponidzian”

0

 Działają od początku 2016 roku. Nieoficjalnie zaczęli w roku 2014. Wtedy to odbyły się pierwsze akcje krwiodawstwa organizowane przez grupę mieszkańców Pińczowa i okolic. Na początku 2015 roku, w hali widowiskowo –sportowej odbył się koncert charytatywny zainicjowany przez to samo grono, dedykowany siedmioletniemu dziś Stasiowi Walkiewiczowi chorującemu na mukowiscydozę. W kwietniu tego samego roku na świat przyszedł Olafek Adamski, obciążony ciężkim, genetycznym schorzeniem mięśni. Pod koniec wakacji 2015, w pińczowskim amfiteatrze nad zalewem odbyło się Pożegnanie Lata, z którego dochód trafił na leczenie Olafka. Równolegle, cyklicznie odbywały się akcje krwiodawstwa. Sukcesy charytatywnych imprez, radość ludzi objętych wsparciem były impulsem do oficjalnego zarejestrowania Stowarzyszenia Krewcy Ponidzianie. Dziś zgrany team tworzą ludzie różnych profesji (nauczyciele, przedsiębiorcy, dziennikarze, pracownicy lokalnych przedsiębiorstw, urzędów, instytucji, kobiety i mężczyźni, dla których pomaganie innym droższe jest od prywatnych spraw.

Szlachetna Paczka, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – do tych akcji również Krewcy Ponidzianie dokładają cegiełkę od siebie. Pod koniec roku 2018 odbył się kolejny koncert charytatywny zorganizowany przez Krewkich, tym razem przy współudziale Stowarzyszenia Ludowego Chata Bogucka.  Przez jeden wieczór udało się zgromadzić kilkadziesiąt tysięcy złotych, które pomogły w leczeniu nastoletniego Kuby cierpiącego na nowotwór kości.

Krewcy włączają się również w wydarzenia sportowe i święta, a charakterystyczne logo z serduszkiem, kroplą krwi i herbem Pińczowa rozpoznawalne jest już na całym Ponidziu. Dzięki akcjom krwiodawstwa organizowanym w Pińczowie do banków krwi trafiło już blisko 1000 l krwi. To wszystko dostrzegła Kapituła wyróżnienia „Czyste Serce”, przyznanego przez Wojewodę Świętokrzyskiego. Nagroda ta przyznawana jest od 2003 roku osobom i instytucjom za szlachetną i bezinteresowną działalność na rzecz mieszkańców regionu. Jest ona hołdem dla Marka Kotańskiego, twórcy „Monaru” i założyciela Ruchu Czystych Serc. W tym roku honorowe wyróżnienie zostało wręczone w pięciu kategoriach: „instytucja”, „organizacja pozarządowa”, „wydarzenie /akcja”, „osoba fizyczna” oraz „innowacje społeczne”. Stowarzyszenie Krewcy Ponidzianie zostało wyróżnione statuetką i dyplomem w kategorii „Innowacje społeczne”. Nagrodę, z rąk wojewody Zbigniewa Koniusza odebrała wiceprezes Agnieszka Kucybała.

W imieniu Stowarzyszenia Krewcy Ponidzianie serdecznie dziękujemy za dostrzeżenie naszych działań i wszelką pomoc, bez której nie byłyby one tak efektywne. Dziękujemy przede wszystkim naszym dzielnym Krwiodawcom, którzy co trzy miesiące przychodzą na nasze akcje i dzielą się życiem. Dziękujemy również przedsiębiorcom i samorządowcom, którzy poprzez swoje działania ułatwiają i usprawniają nasze charytatywne akcje.

Joanna Strączek

Fot. Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

Udostępnij.

Komentowanie zostało wyłączone.

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com