Czym jest PIT-28 i jak go rozliczyć

0

PIT-28 to deklaracja podatkowa, którą muszą złożyć osoby rozliczające się rocznie z ewidencjonowanych przychodów, dodatkowo opodatkowanych ryczałtem, czyli określoną kwotą. Jeśli chcemy złożyć pit-28 na rok 2023, musimy rozliczyć się z ubiegłego roku podatkowego 2022. Wielu z nas nie wie jednak, w jaki sposób rozliczyć ten podatek. Istnieje sposób tradycyjny, czyli wypełnienie formularza i dostarczenie do Urzędu Skarbowego miasta lub złożenie e-deklaracji. Jak rozliczamy PIT-28 i kto musi go składać? Sprawdźmy.

W jaki sposób rozliczyć PIT-28, aby był poprawnie wypełniony?

W zależności od wybranego wariantu: stacjonarnego lub online, sposoby wyglądają trochę inaczej. Wzory są dostępne w urzędzie, natomiast w Internecie znajdziemy wskazówki dotyczące wypełniania pitu. Później wystarczy zanieść rozliczenie do Urzędu Skarbowego. Jeżeli jednak wolimy załatwiać sprawy drogą elektroniczną, możemy pobrać wniosek i uzupełnić go według zaleceń. Zostanie on przesłany do placówki. Na formularz musimy nanieść nasze podstawowe dane. Następnie opisujemy przychody objęte ryczałtem i je liczymy zgodnie z procentami. Zalicza się do nich m.in. umowę najmu. Określamy również wysokość płaconych składek i strat. Możemy też podkreślić kwoty odliczone wg przepisów.

Kto składa deklarację PI-28?

Każdy kto osiąga przychody z tytułu najmu mieszkania, lokalu czy dzierżawy, musi złożyć zeznanie podatkowe. Jeśli prowadzimy własną działalność rolniczą i sprzedajemy produkty, również rozliczamy się z US. Nawet jeżeli jest to jednoosobowa działalność.  Nie inaczej jest wówczas, gdy jesteśmy wspólnikiem spółki: jawnej lub cywilnej. 

Ważne informacje

Deklarację PIT-28 można składać już od 15.02.2023 roku, aż do maja tego roku, tj 2023. Wiedzmy, iż niedotrzymanie tego terminu wiąże się często z zapłaceniem kary. W przypadku, gdy złożymy PIT-28 wcześniej, przed 15 lutego, i tak zostanie zaznaczone, że złożono ją w lutym i od tego dnia rozpocznie się termin zwrotu nadpłaty podatkowej. Zostanie ona przysłana maksymalnie do 45 dni od terminu złożenia deklaracji. Urząd Skarbowy po przyjęciu deklaracji, przypisze nam należność do zapłaty, a więc wysokość podatku, którą musimy spłacić do 02.05.2023 r. Przysługuje nam jednak wiele ulg i odliczeń, z których powinniśmy skorzystać, aby obniżyć podatek oraz podstawę do opodatkowania. Oprócz wcześniej wymienionych, warto wiedzieć, iż deklarację możemy wysłać pocztą lub za pomocą aplikacji oraz oczywiście tradycyjnie: w urzędzie. Zapytajmy, podczas wizyty w Urzędzie Skarbowym o pomoc w wypełnieniu PIT-u, ponieważ jeżeli nie wiemy, jak go wypełnić samemu, lepiej poprośmy o pomoc urzędnika. 

Ostatnimi czasy ogrom podatników myśli nad tym, aby za pomocą jednorazowej opłaty, rozliczyć swe zobowiązania, z racji faktu, iż wedle nowej formy opodatkowania, ilość podatników osiągających przychód według ryczałtowanych stawek podatku, ma się zwiększyć. Jednak nie warto kombinować, lepiej wypełnić formularz tak, jak jest to zalecone i powiązać zapłatę z danym podatkowym zobowiązaniem. Dzięki temu nie pomylimy się i nie narazimy na naliczenie kary przez US. W razie pomyłki może dojść do tego, że wpłata zostanie nam przyporządkowana, nawet jeśli nie jest zgodna z wypełnionym PIT-em. Właśnie dlatego, aby uniknąć zagmatwania się w sprawy urzędowe i marnowania czasu, najlepiej poprosić o pomoc kogoś, kto fachowo wypełnia formularze i potrafi dobrze je rozliczyć, obliczyć. W innym wypadku sami możemy go wypełnić, korzystając z informacji na naszym formularzu.

Udostępnij.

Komentowanie zostało wyłączone.

Powered by themekiller.com