Czym Częstochowa dla Polski tym Młodzawy dla Ponidzia

0

Przepiękny, zabytkowy kościół młodzawski z roku 1720, był tematem kolejnych – dwudziestych czwartych już Pińczowskich Spotkań Historycznych, w rocznicę Nadania Pińczowowi Praw Miejskich.

„Późnobarokowy kościół w Młodzawach. Historia i architektura”. Ponad dwie godziny pińczowianie słuchali ciekawych prelekcji na temat kościoła pw. Ducha Świętego i Matki Bożej Bolesnej. Wykłady wygłosili: Krzysztof Myśliński – dyrektor Muzeum Miasta Kielce oraz dr Małgorzata Doroz – Turek, wykładowca Politechniki Świętokrzyskiej, na Wydziale Architektury i Budownictwa. 

„Młodzawskie mauzoleum – unikatowy zespół architektoniczno – artystyczny” – Krzysztof Myśliński barwnie i niezwykle ciekawie opowiadał o świątyni pod kątem duchowości i sztuki. Historyk niejednokrotnie użył określenia „arcydzieło” i absolutnie nie krył swego oczarowania nie tylko młodzawskim kościołem, ale całą ziemią pińczowską.

Dr Małgorzata Doroz – Turek skupiła się bardziej na kwestiach architektonicznych, co w przypadku tej akurat budowli sakralnej, jest bardzo szeroką kwestią.

Całości wysłuchało liczne zgromadzenie, na czele którego dostrzegliśmy wiceburmistrz MiG Pińczów Beatę Kitę. Obecny był gospodarz parafii w Młodzawach Małych, ks. Jan Tokarczyk, a także o. Eliasz z pińczowskiego klasztoru. W ludowych strojach, w asyście sołtysów przybyły parafianki – gospodynie z Młodzaw i Kozubowa, dalsze rzędy zajęli słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku i pińczowscy seniorzy. Nie zabrakło miłośników historii lokalnej, a wszystkich powitała dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Pińczowie Jolanta Opoka, która na zakończenie wydarzenia zadeklarowała, że jest to pierwsza, ale nie ostatnia opowieść o najstarszych kościołach w gminie Pińczów.

J. Strączek

 

 

Udostępnij.

Dodaj komentarz

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com