Cytomammobus ŚCO na Ponidziu. Kiedy będzie można skożystać z bezplatnych badań?

0

Pandemia koronawirusa zatrzymała świętokrzyskiego cytomammobusa. W lipcu skończył się jego przymusowy postój. Mobilna pracownia diagnostyczna Świętokrzyskiego Centrum Onkologii wraca na profilaktyczny szlak. Na początek z badań mammograficznych i cytologicznych finansowanych przez NFZ skorzystają mieszkanki Ponidzia.

cytomammobus/ fot. mat.pras.

Swoją trasę po blisko trzymiesięcznej przerwie cytomammobus ŚCO rozpoczął na Ponidziu. W środę, 8 lipca cytomammobus dyżurował już w Skalbmierzu. Z kolei w Czarnocinie, przy urzędzie gminy będzie do dyspozycji pań 9-10 lipca. 14-17 lipca zbadać bezpłatnie będą się mogły mieszkanki Działoszyc. Cytomammobus zatrzyma się przy tutejszym urzędzie gminy. Z kolei 20-21 lipca pojawi się w Michałowie, rónież przy urzędzie gminy.

Warto dodać, że z bezpłatnej mammografii w ramach „Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi” mogą skorzystać panie w wieku 50-69 lat. Badanie należy wykonywać co dwa lata. Z bezpłatnego badania cytologicznego w ramach „Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy” mogą skorzystać panie w wieku 25-59 lat. Zgodnie z wytycznymi programu badanie należy powtarzać co trzy lata.
Diagnostyka jest wykonywana w godzinach: 10.00-16.00. Na badania należy zabrać ze sobą dowód osobisty. Rejestracja na badania pod numerem telefonu: 661 911 300.

Jak informuje dr Leszek Smorąg, ginekolog onkolog, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, cytomammobus ŚCO dysponuje cyfrowym mammografem o wysokiej czułości i rozdzielczości zdjęć, gwarantującym dokładną diagnostykę.

– W naszym cytomammobusie wykonujemy również dwa rodzaje badania cytologicznego: cytologię konwencjonalną i na podłożu płynnym, co zapewnia bardzo dokładną diagnostykę i umożliwia wykrycie większej ilości nieprawidłowych komórek – mówi dr Leszek Smorąg.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii było pierwszą placówką w województwie, która rozpoczęła ten rodzaj diagnostyki cytologicznej.
Jak podkreśla dr Smorąg, badania w cytomammobusie są wykonywane z zachowaniem bezpieczeństwa epidemiologicznego. Po każdym badaniu sprzęt jest odkażany. W mobilnej pracowni diagnostycznej mogą przebywać najwyżej dwie pacjentki. – Dlatego konieczne jest telefoniczne rejestrowanie się na badanie, aby uniknąć czekania w kolejce – dodaje.

CZYTAJ TAKŻE:

Mieszkanki pow. pińczowskiego wypadły najgorzej w województwie!

Udostępnij.

Komentowanie zostało wyłączone.

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com