Co z tą wycinką drzew w buskim parku?

0

219 – to liczba drzew, które mają zostać wycięte w trakcie rewitalizacji zabytkowej części buskiego parku. T właśnie te plany niepokoją część mieszkańców. Władze gminy uspakajają. – Usunięciu podlegać będą jedynie drzewa chore, uschnięte, zagrażające bezpieczeństwu spacerujących lub młode samosiejki. Wszystko odbywa się oczywiście w oparciu o decyzję konserwatora – mówi Tomasz Mierzwa, specjalista ds. inwestycji w Busku-Zdroju.

Park Zdrojowy – fot. AR

Ruszyły oczekiwane przez lata prace rewitalizacyjne we wschodniej części parku zdrojowego. Obecnie rozpoczęto rozbiórkę kostki brukowej centralnej alei parkowej, a komunikację pieszą w kierunku Marconiego przesunięto na prawą alejkę boczną. Jak informuje buski magistrat, wytyczono też przebieg nowych alejek, które swoim kształtem nawiązują do pierwotnego kształtu parku, odtworzonego w 1983 r. przez dr Longina Majdeckiego. Jest to praktyczne odwzorowanie projektu autorstwa Henryka Marconiego, zrealizowanego przez ogrodnika Ignacego Hanusza i stanowi pierwowzór XIX-wiecznego parku zapisany w zasobach Świętokrzyskiego Konserwatora Zabytków.

To właśnie na tej podstawie konserwator wydał decyzję o dokonaniu wycinki 219 drzew (w stosunku do ponad 3,5 tys. okazów w starej części parku). Plany wycinki drzew spowodowały niepokój mieszkańców o „zieloną oazę” miasta. (…)

Więcej o tej sprawie w papierowym wydaniu Tygodnika Ponidzia.

Udostępnij.

Dodaj komentarz

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com