Busko-Zdrój przyłączyło się do obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą

0

Cukrzyca to epidemia XXI wieku, jeden z największych problemów współczesnej medycyny i wyzwanie dla służby zdrowia. W Polsce choruje na nią już około 3 miliony osób. W listopadzie obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Z tej okazji również w Busku-Zdroju odbyły się liczne wydarzenia.

Jak twierdzą eksperci, na świecie co 10 sekund cukrzyca jest diagnozowana u kolejnej osoby, a co 6 sekund ktoś umiera z powodu jej powikłań. W naszym kraju rocznie umiera w ten sposób około 20 tys. chorych. W opinii specjalistów z WHO, cukrzyca będzie siódmą główną przyczyną śmierci w 2030 roku.

Ta choroba zmienia życie. Wymaga podporządkowania rytmu dnia. Stałe kontrolowanie poziomu glikemii i prawidłowe leczenie choroby to jedyny sposób na uniknięcie powikłań cukrzycowych, czy też odsunięcie ich w czasie. Niestety powikłania te są bardzo poważne, chorym może grozić utrata wzroku czy zespół stopy cukrzycowej. Dlatego tak ważne jest profilaktyka i akcje informacyjne.

W listopadzie przypada Światowy Dzień Walki z Cukrzycą, do obchodów przyłączyło się także Busko-Zdrój. W piątek, 29 listopada rozpoczęły się one mszą świętą w Kościele p. w. św. Brata Alberta, której przewodniczył ks. Marek Podyma, proboszcz parafii.

Światow Dzień Walki z Cukrzycą w Busku-Zdroju – fot. T.Ura

W spotkaniu poświęconym Światowemu Dniu Walki z Cukrzycą w Busku-Zdroju wzięło udział wielu gości, m.in.: Krystyna Staniszewska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Oddziału Wojewódzkiego w Kielcach, diabetolog dr Justyna Bogunia, a także przedstawiciele władz lokalnych – starosta Jerzy Kolarz i burmistrz Waldemar Sikora.

Jednym z istotniejszych punktów tego dnia było wręczenie odznaczeń i wyróżnień dla osób walczących z cukrzycą i wspierających PSD. Przyznane zostały „Złote i Srebrne Odznaki PSD” i statuetki. „Złotymi Odznakami” uhonorowani zostali: Andrzej Bałabański, Barbara Lis, Mieczysław Jeziorek, Tadeusz Maj i Alfred Maj.

Światow Dzień Walki z Cukrzycą w Busku-Zdroju – fot. T.Ura

Z kolei „Srebrne Odznaki” otrzymali Krystyna Kozieł, Maria Musiał, Gunia Elżbieta Bogumiła, Alicja Grażyna Jeziorek i Maria Pacyga. Z kolei statuetki otrzymały: dr Justyna Bogunia, Dorota Maliga, Cecylia Grabda, Marianna Michalska, Helena Cieślicka,Ireneusz Cent, Tadeusz Ura i Jan Bąk. Tego dnia przyznano także upominki okolicznościowe w postaci bonów podarunkowych, które otrzymali: Bogusława Fitowska, Krystyna Służalska, Czesław Stępień i Józef Błachut.

Światow Dzień Walki z Cukrzycą w Busku-Zdroju – fot. T.Ura

Uwieńczeniem spotkania był występ zespołu wokalno- muzycznego SENIOR-AN pod kierownictwem Andrzeja Walejnisa, działającego przy Klubie Seniora w Busku -Zdroju.

Udostępnij.

Dodaj komentarz

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com