Buscy strażacy uczcili 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

0

Strażacy z Buska-Zdroju uczcili 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, jednego z największych akcji zbrojnych podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.

fot. KP PSP Busko-Zdrój

W sobotę, 1 sierpnia o godzinie 17:00, czyli w „godzinę W” strażacy Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej PSP w Busku – Zdroju podczas uroczystej zbiórki uczcili 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

– Na minutę rozległ się dźwięk syren, a także sygnałów dźwiękowych w pojazdach ratowniczo – gaśniczych w hołdzie uczestnikom zrywu – relacjonuje st.kpt. Piotr Dziedzic z KP PSP w Busku-Zdroju

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Początkowo planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, około 500 tys., wypędzono ze zniszczonego miasta, które po powstaniu Niemcy niemal całkowicie zburzyli.

Udostępnij.

Komentowanie zostało wyłączone.

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com