Badania profilaktyczne mają sens

0

Podczas akcji profilaktycznej „Kocham, więc badam” w Gminie Kije przebadano 39 dzieci w wieku od 9 miesięcy do 9 lat. Badania nowoczesnym ultrasonografem objęły przede wszystkim 3 obszary: szyi, brzuszka i narządów rodnych. Wszystko po to, by wykluczyć zmiany nowotworowe u najmłodszych bądź odpowiednio zareagować we wczesnych stadiach zmian. Z akcji skorzystało dwoje maluszków w pierwszym roku życia, pięcioro dwulatków, ośmioro trzylatków, pięcioro czteroletnich dzieci, dwoje pięcioletnich, siedmioro sześcio i siedmiolatków oraz troje dzieci w wieku 8 lat. Specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej lek. Mikołaj Pietkiewicz wykonał 39 badań USG jamy brzusznej, 39 badań USG szyi z oceną tarczycy, ślinianek i węzłów chłonnych, a także 20 badań moszny z oceną kanałów pachwinowych. Badania były całkowicie bezbolesne, a odpowiednie podejście lekarza sprawiło, że dzieci wychodziły z gabinetu z uśmiechem na buziach.

W wyniku akcji „Kocham, więc  badam” lekarz radiolog skierował 10 dzieci na konsultację pediatryczną, w trzech przypadkach zalecił konieczną wizytę u chirurga dziecięcego, w trzech kolejnych u endokrynologa. Rodzice otrzymywali jasne informacje od lekarza już w trakcie badania, a niedługo po nim  dostali również opis USG.

Akcję zorganizował Urząd Gminy w Kijach przy współpracy z Fundacją „Słoneczna Przyszłość” z Buska – Zdroju.

„Poziom tej współpracy, jak również współpracy z doktorem Pietkiewiczem oceniamy bardzo wysoko. Dobrze, że są ludzie, którym zdrowie naszych najmłodszych leży mocno na sercu” –mówi wójt Tomasz Socha.

js

Udostępnij.

Komentowanie zostało wyłączone.

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com