80 lat TON

0

Tajna Organizacja nauczycielska zawiązała się w rok po wybuchu II wojny światowej, a jej głównym zadaniem było organizowanie tajnego nauczania polskich dzieci w warunkach konspiracyjnych, w ciężkich czasach hitlerowskiej okupacji. Było to zadanie tyle szlachetne i trudne, co niebezpieczne. Za nauczanie w tajnych kompletach groziła nawet śmierć; wielu nauczycieli zapłaciło tę najwyższą cenę… Pamięć o bohaterskich nauczycielach działających w TON czczona jest do dziś. Pamiętają o nich obecni pedagodzy i wychowawcy, wspominają ich byli uczniowie i rodziny.

Piękna uroczystość z okazji 80 rocznicy powstania Tajnej Organizacji Nauczycielskiej odbyła się w czwartkowe popołudnie 28 listopada w Pińczowie. W murach najstarszej pińczowskiej szkoły, gdzie dziś mieści się Zespół Szkół nr 1, zebrali się emerytowani i czynni pracownicy oświaty, by wspomnieć Tych, którzy z narażeniem życia przekazywali wiedzę kolejnym pokoleniom. Wystawiono poczet sztandarowy Związku Nauczycielstwa Polskiego i minutą ciszy oddano hołd nauczycielom TON. Znaczenie tajnego nauczania, w krótkim przemówieniu podkreślili przedstawiciele władz samorządowych. Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów Włodzimierz Badurak, w asyście przewodniczącego Rady Miejskiej Zdzisława Woźniaka przekazał specjalny adres na ręce dyrektora ZS nr 1 Pawła Rutkowskiego oraz prezesa ZNP w Pińczowie Wojciecha Wojtasia.

Posypały się wspomnienia; obecni na uroczystości emerytowani nauczyciele opowiedzieli o Tajnej Organizacji Nauczycielskiej na terenie ówczesnego powiatu pińczowskiego, wspomnieli swoich nauczycieli i dziadków, którzy przed 80 laty, nie bacząc na niebezpieczeństwo dzielnie nieśli kaganek oświaty. Były to bardzo wzruszające retrospekcje. Dobrze się stało, że usłyszeli je także obecni uczniowie ZS nr 1 w Pińczowie, którzy specjalnie na jubileusz TON przygotowali piękny program artystyczny. Poezją i piosenką oddano pokłon dzielnym pedagogom z czasów II wojny światowej, a kwiaty złożone u stóp pamiątkowych tablic dopełniły dzieła.

 

Uroczystość poprowadził wspomniany już prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego w Pińczowie Wojciech Wojtaś, część artystyczną opracowały panie Izabela Błyskun i Katarzyna Basąg, zaś scenografię stworzyły panie Edyta Jaklewicz – Orzeł i Agnieszka Poros.

 J. Strączek

Udostępnij.

Komentowanie zostało wyłączone.

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com