Co Rej ma wspólnego z Pińczowem?

0

Na to pytanie odpowiedzi szukali prelegenci i słuchacze konferencji poświęconej ojcu literatury polskiej. W tym roku przypada 450 rocznica śmierci Mikołaja Reja i z tej okazji pińczowskie Muzeum Regionalne, wespół z Kościołem Chrześcijan Wiary Ewangelicznej w Pińczowie zorganizowało wieczór poświęcony słynnemu reformatowi. Spotkanie odbyło się 15 listopada w siedzibie muzeum, gromadząc mieszkańców miasta i przedstawicieli władz samorządowych. Przybyłych powitała dyrektor Justyna Dziadek w towarzystwie pastora Sławomira Barańczaka z Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej w Pińczowie, a potem głos zabrali pierwsi prelegenci.

Pastor Wojciech Leszczyński – dyrektor Kolegium Teologicznego Kościoła Chrześcijańskiego Wiary Ewangelicznej w Warszawie, mówił o ewangelickich poszukiwaniach Mikołaja Reja, a także o jego powiązaniach z Pińczowem. Z kolei dr hab. Małgorzata Krzysztofik z UJK w Kielcach opowiedziała o twórczości Reja, którą zacytowali uczniowie pińczowskiego Liceum Ogólnokształcącego. Pokaz strojów z epoki przygotowali  członkowie pińczowskiego Klubu Signum Polonicum. Warto wspomnieć, że konferencji towarzyszyła wystawa eksponatów udostępnionych przez Muzeum „Dworek Mikołaja Reja” w Nagłowicach.

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawował Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów, którego reprezentowała wiceburmistrz Beata Kita.

J.S.

Udostępnij.

Dodaj komentarz

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com