1,5 miliona wsparcia dla buskiego szpitala. „To kropla w morzu potrzeb”

0

Ministerstwo Zdrowia wsparło finansowo piętnaście szpitali z województwa świętokrzyskiego. Dodatkowe pieniądze trafią także do placówki w Busku-Zdroju. – Pieniądze poprawią płynność finansową naszego szpitala. Jednak jest to tylko kropla w morzu potrzeb – komentuje Grzegorz Lasak, dyrektor Zakładu Opieki Zdrowotnej w Busku-Zdroju.

Sytuacja w polskiej służbie zdrowia od lat jest bardzo trudna. Szpitale toną w długach, często borykając się z brakami kadrowymi. Znikają łóżka i oddziały. Z kolei pacjenci czekając w długich kolejkach tracą zdrowie, a często też życie. Niestety, żeby coś mogło zmienić się na lepsze potrzebna jest reforma służby zdrowia, i to od podstaw. A na to, póki co się nie zanosi.

Bardzo trudna sytuacja jest oczywiście w wielu szpitalach powiatowych, i to właśnie do tych podupadłych przez lata jednostek trafi dodatkowe rządowe wsparcie.

Zakład Opieki Zdrowotnej w Busku-Zdroju – fot. AR

Jak poinformowała wojewoda Agata Wojtyszek, pieniądze otrzyma piętnaście szpitali powiatowych w województwie świętokrzyskim.

– Dla naszego województwa wpływa 13 mln zł. Każdy szpital ma przydzieloną odpowiednią kwotę środków finansowych. To dyrektor szpitala będzie miał możliwość przydzielenia tych środków w sposób, który uzna za stosowny. Środki będą mogły zostać przekazane między innymi na wynagrodzenia. To dyrektor szpitala najlepiej wie, w jaki sposób zagospodarować te środki – mówiła wojewoda Agata Wojtyszek, w trakcie konferencji 10 września.

Jak zapowiadają władze województwa, przekazanie tych dodatkowych środków to jeden ze sposobów, który pozwala wspomóc bardzo ważne w województwie szpitale powiatowe, z których mieszkańcy najczęściej korzystają w momencie zagrożenia zdrowia czy życia. Wzrosną też wyceny kilkudziesięciu świadczeń wysokospecjalistycznych, które realizowane są przede wszystkim w ośrodkach referencyjnych.

Zakład Opieki Zdrowotnej w Busku-Zdroju – fot. AR

– Co jest jeszcze bardzo istotne, nastąpi wzrost wyceny wartości świadczeń – o cztery procent jeżeli chodzi o szpitale pierwszego stopnia i trzy procent jeżeli chodzi o szpitale drugiego stopnia – poinformował wicewojewoda Bartłomiej Dorywalski.

Wsparcie trafi również do Zakładu Opieki Zdrowotnej w Busku-Zdroju. Placówka otrzyma blisko 1,5 mln zł.

– Pieniądze jakie otrzymamy są realnym wsparciem, będziemy mogli nimi swobodnie dysponować. Środki te, poprawią płynność finansową szpitala. Niestety jest to tylko kropla w morzu potrzeb naszej jednostki – komentuje Grzegorz Lasak, dyrektor Zakładu Opieki Zdrowotnej w Busku-Zdroju.

Warto także dodać, że dodatkowe środki przekazane zostaną również do Uzdrowiska Busko-Zdrój w kwocie 250 tys. zł.
r.

Udostępnij.

Dodaj komentarz

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com