11 listopada w cieniu pandemii

0

Msze święte z nielicznym gronem uczestników, kwiaty przy pomnikach – tak wyglądały tegoroczne uroczystości z okazji 102 rocznicy Odzyskania Niepodległości.

W Pińczowie, Kazimierzy Wielkiej, Opatowcu, Busku–Zdroju, Skalbmierzu i wielu innych miejscowościach Ponidzia, centralnym punktem obchodów były msze święte w intencji Ojczyzny i poległych w jej obronie. Modlitwy, z racji reżimu sanitarnego, zgromadziły niewielu wiernych, którzy po mszach złożyli biało –czerwone wiązanki kwiatów przy pomnikach, mogiłach, tablicach pamiątkowych, które upamiętniają bohaterów narodowych. W Pińczowie władze miasta i gminy odsłoniły tablicę upamiętniającą 100-lecie Bitwy Warszawskiej, wmurowaną w ścianę ratusza. Powagę święta podkreśliła obecność pocztów sztandarowych i wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego.

 

Oddzial-0-ZS-nr-1-Pinczow
Przedszkole-ZPO-Góry
Przedszkole-Brzeście
 
Kazimierza Wielka                                                            Opatowiec

 Tak skromnie przebiegły tradycyjne uroczystości. Dużo za to działo się w sieci. W przeddzień rocznicy, na profilach miejscowych szkół zaroiło się od zdjęć i filmików. Dzieciaki w galowych strojach, z biało –czerwonymi flagami i kotylionami, z domowych pieleszy poinstruowały dorosłych, jak należy śpiewać hymn państwowy, jak recytować wiersze patriotyczne, jak przystroić pokój i okno na ten wyjątkowy czas. Zespół Szkół nr 1 w Pińczowie, Szkoła Podstawowa w Brześciu i w Górach Pińczowskich – to jedne z wielu szkół, które postanowiły podzielić się w Internecie sposobami na „zdalne świętowanie”. Wielkie brawa dla nich!

Niecodzienna inicjatywa pińczowskich morsów

Niecodzienną inicjatywę oddolną na okoliczność 11 listopada, podjęły także pińczowskie morsy z grupy o wdzięcznej nazwie „ZALEW -ajkowe Świry”. Miłośnicy sportów wszelakich oraz zimnych wód, postanowili uczcić 102 rocznicę Odzyskania Niepodległości kąpiąc się w nurtach naszej pięknej Nidy. Przed kąpielą zaś, w czynie społecznym uporządkowali brzegi rzeki z tego, co zostawili tam latem amatorzy wypoczynku na łonie natury. Uzbierało się 5 worków. 5 worków bezmyślności, ignorancji i braku elementarnej wiedzy o ochronie środowiska. Może w przyszłym roku będzie lepiej.

Wszystkim życzymy zdrowia i spokoju, we wszystkich dziedzinach życia. Oby wkrótce nasze życie wróciło do normalności.

Joanna Strączek

Udostępnij.

Dodaj komentarz

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net

Powered by themekiller.com